Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

Lampa Antydepresyjna

Od czego zacząć fototerapię?

Wielu z nas cierpi na depresję, sezonowe zaburzenia afektywne i inne zaburzenia nastroju. Fototerapia jest doskonałym sposobem na łagodzenie objawów tych zaburzeń, regulując sen i dobowy rytm organizmu.

 1. Liczne osoby odczuwają stany depresyjne bez wyraźnej przyczyny, co w dłuższym okresie może wywoływać zaburzenia zdrowia psychicznego. Stan taki jest nazywany większym zaburzeniem depresyjnym (MDD).
 2. Należy pamiętać, że niektóre osoby mogą być zdeprymowane, ponieważ cierpią na inną chorobę, taką jak choroba dwubiegunowa lub depresja poporodowa.
 3. Fototerapię można zastosować jako naturalne, bezpieczne i skuteczne leczenie antydepresyjne.
 4. Ekspozycja na działanie światła słonecznego i innych rodzajów światła wyzwala procesy chemiczne w organizmie i pomaga w zachowaniu pobudzenia.

Aktywne filtry

Czym jest lampa antydepresyjna i jak działa?

Idea terapii światłem polega na tym, że ekspozycja na naturalne lub sztuczne światło pomaga regulować wzorce snu i rytmy okołodobowe organizmu. Należy zauważyć, że wszystkie nasze komórki mają wewnętrzny zegar, zwany "rytmem okołodobowym", który odgrywa ważną rolę w wielu procesach biologicznych.

 • ● Lampa antydepresyjna wykorzystuje jasne światło w celu zastąpienia światła słonecznego; uważa się, że aktywuje to pewne geny i substancje chemiczne w mózgu, które mogą pomóc złagodzić objawy depresji, takie jak zmęczenie, brak apetytu i myśli samobójcze.
 • Większość form terapii światłem obejmuje siedzenie lub pracę w pobliżu specjalnego rodzaju lampy z białym światłem LED o wysokiej intensywności. Urządzenie to wysyła ponad 3500 luksów (jednostka używana przez naukowców do pomiaru jasności) przez bardzo duże soczewki przymocowane do lampy.

Jak stosować terapię światłem w przypadku depresji?

Lampa antydepresyjna jest doskonałym sposobem na złagodzenie objawów dużego zaburzenia depresyjnego (MDD).

 • Kluczem do terapii światłem jest ekspozycja na jasne naturalne lub sztuczne światło wcześnie rano, co pomaga regulować wzorce snu i rytmy okołodobowe organizmu
 • Powinieneś używać tego światła przez co najmniej 30 minut każdego ranka, w ciągu 30 minut od przebudzenia. Jeśli używasz light boxa, łatwiej będzie wiedzieć, kiedy twoja sesja się skończyła, ponieważ urządzenie wyłącza się automatycznie po pół godzinie.
 • Wychodzenie na światło słoneczne może być równie skuteczne jak używanie specjalnej lampy, ale niektórzy ludzie wolą nie wychodzić na zewnątrz, ponieważ mogą czuć się niepewnie ze swoim wyglądem, jeśli ich depresja jest wystarczająco ciężka.

Jak lampa antydepresyjna może być stosowana w przypadku sezonowego zaburzenia afektywnego?

 • Zimowe sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) to rodzaj depresji, która często występuje jesienią lub zimą, kiedy jest mniej światła słonecznego.
 • Głównymi objawami tego zaburzenia są zmęczenie i brak zainteresowania codziennymi czynnościami. Osoby z SAD mają również tendencję do przejadania się i przybierania na wadze w tych miesiącach. W niektórych przypadkach mogą również tracić sen
 • Lampa antydepresyjna dla zimowej SAD jest podobna do terapii światłem dla poważnych zaburzeń depresyjnych: powinieneś używać jasnego światła wcześnie rano i wychodzić w naturalnym świetle słonecznym, kiedy tylko jest to możliwe. Należy pamiętać, że ta forma terapii światłem będzie skuteczna tylko wtedy, gdy zegar Twojego ciała podąża za rytmem sezonowym.

Kto powinien rozważyć zastosowanie terapii światłem?

 • Lampa antydepresyjna może być skutecznym sposobem leczenia depresji poporodowej (PPD).
 • Objawy tego typu depresji są podobne do objawów dużego zaburzenia depresyjnego. Jednak rozwijają się one wkrótce po porodzie i trwają znacznie dłużej niż zwykle cztery do sześciu tygodni w przypadku osób z SAD.
 • Powinieneś rozważyć zastosowanie terapii światłem, jeśli masz problemy ze snem lub koncentracją w pracy z powodu wysokiego poziomu zmęczenia. Kobiety w ciąży powinny porozmawiać z lekarzem o terapii światłem, zanim spróbują jej na własną rękę
 • Osoby, które nie reagują dobrze na inne rodzaje terapii przeciwdepresyjnej, takie jak SSRIS, mogą odnieść korzyści z terapii światłem.

Korzyści płynące z terapii światłem:

Większość form terapii światłem obejmuje siedzenie lub pracę w pobliżu specjalnego rodzaju lampy z białym światłem LED o wysokiej intensywności. Urządzenie to wysyła ponad 3,500 luksów (jednostka używana przez naukowców do pomiaru jasności) przez bardzo duże soczewki dołączone do lampy.

Lampa antydepresyjna może pomóc zmniejszyć objawy takie jak zmęczenie, brak apetytu i myśli samobójcze.

Najlepsza pora dnia do stosowania terapii światłem:

Najlepszą porą dnia do stosowania terapii światłem jest poranek, w ciągu 30 minut od przebudzenia. Poranne światło słoneczne to naturalny sposób na regulację rytmu snu i rytmu okołodobowego organizmu.

Jak mogę zmaksymalizować efekty terapii światłem?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmaksymalizować efekty terapii światłem:

 • Upewnij się, że korzystasz ze światła przez co najmniej 30 minut każdego ranka.
 • Siedź lub pracuj w pobliżu specjalnego rodzaju lampy z białym światłem LED o wysokiej intensywności.
 • Ekspozycja na naturalne lub sztuczne światło pomaga regulować wzorce snu i rytmy okołodobowe organizmu.

Jeśli rozważasz zastosowanie terapii światłem w celu poprawy nastroju, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze, należy skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jest to właściwe leczenie dla Ciebie. Po drugie, określ jaki rodzaj terapii światłem jest dla Ciebie najlepszy i upewnij się, że masz potrzebny sprzęt. Wreszcie, ustawić realistyczne cele i oczekiwania na to, jak lampa antydepresyjna pomoże Ci poprawić swój nastrój. Mając na uwadze te wskazówki, rozpoczęcie terapii światłem powinno być łatwe i skuteczne.

Lampa antydepresyjna a jet lag:

Terapia światłem jest również stosowana do zwalczania jet lagu. Jet lag to zaburzenie naturalnego rytmu snu i czuwania organizmu, które może wystąpić podczas podróży przez kilka stref czasowych. Objawy obejmują zmęczenie, dezorientację, bóle głowy i mdłości.

Fototerapia i melatonina:

Kolejną korzyścią z terapii światłem jest to, że może ona pomóc zwiększyć produkcję melatoniny. Melatonina jest hormonem, który pomaga regulować sen, czuwanie i niektóre choroby neuropsychiatryczne.

Różne produkty do terapii światłem

Lampy:

Lampy używane do terapii światłem emitują jasne światło. Emitowane światło jest zrównoważone w niebieskim i czerwonym spektrum, co mówi się, że jest najbardziej skuteczne w przywracaniu rytmów okołodobowych organizmu. Na rynku jest kilka rodzajów lamp do światłoterapii, można też używać światła dziennego, ale widmo tego światła nie jest optymalne dla światłoterapii. Światło emitowane przez te urządzenia dociera bezpośrednio do siatkówki, co spowoduje stymulację pewnych struktur w Twoim mózgu, które są zaangażowane w regulację naszych rytmów okołodobowych.

Symulatory świtu:

Symulatory świtu to rodzaj urządzenia do terapii światłem, które symuluje naturalne wschodzenie słońca. Powoli zwiększa to intensywność światła w Twoim otoczeniu, co może pomóc zresetować Twoje rytmy okołodobowe. Istnieją różne rodzaje symulatorów świtu na rynku, ale wszystkie działają w ten sam sposób. Na początku światło jest słabe i powoli się nasila, aż do osiągnięcia maksymalnej jasności, zwykle około 30 minut do godziny po przebudzeniu.

Jak stosować terapię światłem w przypadku zaburzeń snu?

Aby stosować terapię światłem w przypadku zaburzeń snu, należy wystawiać się na działanie światła przez określoną ilość czasu każdego dnia. Ilość czasu spędzonego przed światłem różni się w zależności od używanego urządzenia, dlatego ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcje producenta. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać podczas stosowania terapii światłem:

Lampa antydepresyjna jest zwykle wykonywana rano, ale niektórzy ludzie wolą ją wykonywać w późniejszych godzinach dnia lub wieczorem. Głównym celem jest wykonywanie jej w czasie, który jest skuteczny dla Twojego organizmu i wygodny dla Ciebie.